A magyar gulyásleves nemzeti ételünk, közeli rokonságban áll a pörkölttel, 2017 óta hungarikum. Az alföldön élek így itt elég gyakori étel , van aki marhahússal készíti és van aki sertéssel. Mi utóbbival ,de pár éve ettem Székesfehérváron gulyáslevest ami számomra nagyon furcsa volt hiszen babérlevelet is tettek hozzá valamint marhahúsból főzték.Innen is látszik hiába egy országban élünk mégis vannak tájankénti változtatások. A következőkben azt írom le ahogyan én készítem.Költséget tekintve: Répa 15 ft,zöldség+levele 50 ft, burgonya 30 ft ,vöröshagyma 10 ft, zeller 20 ft, sertés comb 500 ft, étolaj 20 ft, fűszerek 100 ft, tojás 70 ft, naturbit alfamix 100 ft, az alapanyagok durván 1000 ft-ból kijönnek és erre jönnek még olyan költségek mint pl. víz, gáz vagy villany.
Hozzávalók:
1 szál répa
1 szál zöldség+levele
3 db burgonya
1 fej vöröshagyma
2 szál zeller (elhagyható)
0.5 kg sertés comb vagy tarja
3 ek étolaj vagy 1 ek zsír
4 liter víz+1dl
2 tk őrölt fűszerpaprika
1 tk só
1 tk szárított petrezselyem
2 ek ketchup
1 csipet bors
Galuska:
2 db m méretű tojás
10 dkg Naturbit alfamix
1 kk só+1 ek a vízbe
Amennyiben keménynek ítéljük meg a tésztát víz
1ek étolaj
Nehézségi fok: könnyű
Elkészítési idő: 2 óra
Költség: 1000 ft
A zöldségeket megpucoljuk felkarikázzuk, a krumplit és a húst felkockázzuk.
Az olajra ráreszeljük a vöröshagymát, (lehet kockázni is de én szeretem az ízét érezni viszont ráharapni nem minden esetben ezért szoktam sajtreszelőn átengedni),megdinszteljük a hagymát .
Ezután a felkarikázott zöldségeket és húst hozzáadjuk majd néhány perc alatt összepároljuk,hogy a hús fehér kérget kapjon míg a zöldségek kicsit megkaramellizálódjanak.
Ezt követően fűszerezzük és felöntjük 1 dl vízzel ,mikor felforrt hozzátöltjük a 4 liter vizet és takarékon főzni kezdjük.
Kb. 1,5 óra múlva mikor a hús megpuhult és a zöldségek is átfőttek elzárjuk alatta a gázt és elkészítjük hozzá a nokedlit.
Fontos,hogy ne géppel keverjük ki a tésztát hanem kézzel,először a tojást és a sót keverjük lazán össze, majd a lisztkeveréket és szükség esetén kevés vízzel kavarjunk egynemű tésztát. Sós forrásban lévő vizet vegyünk kissé vissza és szaggassuk bele a nokedlit. Mikor feljönnek a víz felszínére megfőttek,kilehet szedni leszűrni és fogyaszthatjuk a levessel.
Nem szoktam a levesbe tenni az összes tésztát,hanem mikor esszük akkor rakok hozzá ,különben elázik.
Sütési/főzési alapanyagaimat a Hunorganic Kft. webáruházából rendelem
Készítette: Cseszákné Molnár Julianna
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése